TAGASILÖÖGIKLAPID
Tagasivoolu vältimiseks paigaldatakse torujuhtmetesse tagasilöögiklapid. Tagasilöögiklapp on põhimõtteliselt ühesuunaline ventiil, milles vool võib vabalt kulgeda ühes suunas, kuid kui vool pöördub, siis klapp sulgub, et kaitsta torustikku, teisi ventiile, pumpasid jne.
NB! Tagasilöögiklapp ei ole sulgeseade ja kui soovitakse vool täielikult sulgeda, siis tuleb paigaldada sulgeseade (nt kuulkraa, siiber vms)
REOSTUMISVASTASED TAGASILÖÖGIKLAPID
Reostusvastane tagasilöögiklapp on kaitsev sanitaartehniline seade, mis suudab takistada saastunud vee tagasivoolu veetorustikusse. See võib tekkida jaotusvõrgu rõhumuutuste tõttu, mis põhjustavad vee tagasivoolu. Tagasilöögiklapp, mis paigaldatakse veejaotussüsteemides vooluvõrgu ja kasutajasüsteemi vahele, hoiab ära igasuguse kokkupuute kahes süsteemis oleva vee vahel, kuna see sulgub automaatselt, kui ilmnevad tagasivoolutingimused.
Tagasivoolu võib põhjustada sifoonimine (sisendrõhk langeb torustiku purunemise tõttu ülesvoolu, veevarustus katkeb, torustiku osad tühjendades osaliselt ülesvoolu sündmuste tagajärjel) või vasturõhu suurenemine. (kasutajavõrgu rõhk on kõrgem kui primaarvõrgu rõhk ülerõhu tõttu, mis on põhjustatud näiteks eraveekaevust pumbatavast veest). Tagasivoolu takistajad on hädavajalikud, et vältida jaotusvõrgu saastumist võrku ühendatud kasutajaüksustest (näiteks pesumasinad, boilerid, tööstusettevõtted, haiglad, laborid, tuletõrjesüsteemid). Tagasivoolu tõkked BA tüüp tagavad kaitse reostusohu eest tagasivoolu korral kuni kategooria 4 veetüüpidele vastavalt viitestandardile EN1717.
Reostumisvastaseid tagasilöögiklappe on standardi EN1717 järgi mitmeid erinevaid tüüpe ja nende kasutamiskoha valikul tuleb jälgida potentsiaalselt tagasivoolava vee ohutaset.
2. kategooria – tähistab vedelikke, mis ei kujuta ohtu inimeste tervisele. Need vedelikud on tunnistatud inimtoiduks kõlblikuks. 2. kategooriasse kuulub joogivee jaotussüsteemist võetud vesi, mille maitse, lõhn, värvus või temperatuur võib olla muutunud (kuumutatud või jahutatud). Selle näiteks on vesi joogiautomaadist või müügiautomaadist. 2. kategooria vedelikud nõuavad EA või EC tüüpi seadmete paigaldamist: kontrollitav ühe- või kahekordne tagasilöögiklapp.
3. kategooria – tähistab vedelikke, mis ühe või mitme kahjuliku aine olemasolu tõttu kujutavad endast teatud ohtu inimeste tervisele. Selliste vedelike hulka kuulub suplemiseks või küttesüsteemis kasutatav vesi. Sellistes olukordades tuleb paigaldada otse juhitav mehaaniline lahklüliti (tüüp GA) või tagasivoolutõkesti (tüüp CA).
4. kategooria – need vedelikud kujutavad endast ohtu inimeste tervisele ühe või mitme mürgise või väga toksilise aine või ühe või mitme radioaktiivse, mutageense või kantserogeense aine olemasolu tõttu. Need võivad hõlmata tuletõrjesüsteemi, tööstus- või meditsiiniprotsessidest või muudest tegevustest, näiteks puhastamisest, saadavat vett. Siin tuleks kasutada läbivoolu juhitavat mehaanilist lahklülitit (tüüp GP) või tagasivoolu takistajat (tüüp BA).